I v Praze vznikají velké střešní elektrárny.

27. 4. 2023

Příkladem je FVE pro Autosalon Klokočka realizovaná společností reWATT

Fotovoltaika pro firmy získává v posledních letech nový rozměr a řada společností si uvědomuje, že využití solární energie je opravdu výhodné. Jeden z nejvýznamnějších českých prodejců vozů, Autosalon Klokočka, spojil síly s projekčně-realizační společností reWATT a v Praze tak aktuálně vzniká jedna z největších střešních solárních elektráren.

Využití fotovoltaiky je krokem do budoucnosti

Autosalon Klokočka je moderní firma hledající nové možnosti a postupy. Využití střešní solární elektrárny se pro společnost stává dalším krokem do budoucnosti, která otevírá cestu k energetické soběstačnosti. Obnovitelný zdroj energie v podobě střešní elektrárny dokáže chytře využít potenciál střešní plochy a zároveň sníží náklady za energie.

Projekt FVE pro Autosalon Klokočka navrhla, a také realizuje, projekčně-realizační společnost reWATT, která dlouhodobě působí na domácím i zahraničním trhu v oblasti fotovoltaiky pro firmy.

„Jsme rádi, že můžeme být součástí moderního přechodu na udržitelné zdroje a že ve spolupráci se společností reWATT vzniká tento zajímavý projekt,” říká majitel autosalonu, Jan Klokočka.

Jedna z největších střešních FVE bude založena na inovativních technologiích

Výstavbě střešní solární elektrárny předcházela náročná projekční příprava, která je ale z pohledu následné realizace velmi důležitá. Kromě dnes již standardních nároků na ochranu před bleskem a požární bezpečnost instalace byly řešeny také další specifické požadavky třetích stran. Do návrhu FVE zasahovala Hygienická stanice hlavního města Prahy, správci datových sítí a především také řízení letového provozu letiště Václava Havla. Elektrárna je totiž realizována v jeho dohledové vzdálenosti, a proto bylo nutné dodržet řadu požadavků a navrhnout opatření pro omezení vlivů na letový provoz, jako je například použití solárních panelů s antireflexní vrstvou.

Z technologického hlediska je elektrárna založena na využití inovativních technologií optimizérů SolarEdge, které zajišťují vysoce bezpečný provoz, optimalizaci výkonu a monitoring na úrovni jednotlivých panelů. Konstrukční systém solární elektrárny je řešen dnes již standardní konstrukcí east-west orientace německého výrobce K2 Systems.

K výstavbě fotovoltaické elektrárny byly pro Autosalon Klokočka připraveny také veškeré technické podklady pro získání FVE dotace. Samotná výstavba elektrárny aktuálně probíhá za plného provozu autosalonu.

Solární elektrárna vyrobí více než 750 MWh za rok

FVE pro Autosalon Klokočka bude mít instalovaný výkon bezmála 810 kWp a předpokladem je, že vyrobí přibližně 750 MWh ročně. Při dimenzování solární elektrárny bylo počítáno s budoucí zvýšenou spotřebou energie v důsledku nabíjení elektromobilů. Jde tedy o projekt, který bude přínosný nejen v současnosti, ale myslí i na budoucnost.

 

Další novinky: